کاشت مو

آشنایی با روش های کاشت مو

همۀ افرادی که قصد کاشت مو دارند، حتماً پیش از انجام دادن آن به دنبال یافتن بهترین روش کاشت مو می گردند. به راستی بهترین روش کاشت مو چیست؟ این سؤال پاسخ ثابت و یکسانی برای افراد با شرایط مختلف ندارد. به طور کلی کاشت مو امروزه با دو روش اصلی انجام می شود:

 1. روش FUT
 2. روش FIT

مابقی روش های موجود مانند SUT، BHT و… در اصل زیر مجموعۀ همین دو روش اصلی به شمار می آیند.

بهترین روش کاشت مو چیست؟

پاسخ این سؤال را فقط پزشک متخصص بعد از انجام دادن معاینه های تخصصی و آزمایش ها و همچنین بررسی شرایط پوست و موی شما خواهد گفت. البته شما در نهایت در انتخاب روش کاشت آزاد خواهید بود، ولی توصیه می کنیم برای دریافت نتیجۀ عالی و رعایت ایمنی و سلامتی خود، توصیۀ پزشک و مشاور متخصص را جدی بگیرید.

نحوه کاشت مو چگونه است؟

سؤال مهم دیگر آشنایی با نحوه و مراحل کاشت مو است.

بسته به این که کدام روش کاشت را انتخاب کرده باشید، مراحل اندکی متفاوت خواهد بود، ولی به طور کلی این مراحل عبارت اند از:

 1. شناسایی و انتخاب کردن کلینیک و متخصص معتبر و ماهر
 2. دریافت مشاوره های غیر حضوری
 3. دریافت مشاوره های حضوری
 4. انتخاب روش کاشت مو
 5. انجام دادن دقیق مراقبت های پیش از عمل
 6. کاشت نواری (با ایجاد برش روی پوست سر) و یا روش استخراج واحدهای فولیکولی (بدون نیاز به برش)
 7. انجام دادن مراقبت های بعد از عمل
 8. گذراندن دورۀ نقاهت
 9. بهبود و آغاز رشد موهای جدید بعد از چند ماه
 10. دریافت معاینه ها و بررسی های دوره ای

بهترین روش کاشت مو

آشنایی با روش های مختلف کاشت مو

کاشت مو به روش اف یو تی (FUT)

این روش در بین پزشکان و متخصصان محبوبیت بیشتری دارد تا در بین افراد متقاضی. در کاشت مو به روش اف یو تی (FUT) نواری به اندازۀ یک الی دو سانتی متر که در بر دارندۀ گرافت های مو هستند از پشت سر فرد برداشته می شود. در این روش گرافت ها به وسیلۀ میکروسکوپ های پیشرفته از روی نوار استخراج و عمل کاشت در محل مورد نظر انجام می شود. این روش بسیار موفق بوده، ولی به دلیل اینکه با درد و خونریزی همراه است، متقاضیان به نسبت کمتری دارد.

مزیت های کاشت مو به روش اف یو تی (FUT):

 1. کیفیت واحدهای فولیکولی استخراج شده بیشتر است و آسیب کمتری به گرافت ها می رسد.
 2. در مقایسه با سایر روش ها هزینۀ کمتری دارد.
 3. تمام فرایند کاشت مو در این روش (برداشت گرافت و کاشت آن) در طول یک روز انجام می شود و به دلیل این سرعت بالا، گرافت ها خشک نمی شوند و کیفیت بالاتری خواهند داشت.

کاشت مو به روش اف آی تی (FIT)

این روش، به دلیل ویژگی هایی که دارد، در بین متقاضیان بسیار محبوب است. در این روش برش نواری از ناحیۀ پشت سر وجود ندارد و به همین دلیل نیز به روش غیر جراحی معروف شده است. در روش اف آی تی (FIT) فولیکول ها از ناحیۀ پشت سر به صورت تک تک برداشت می شود و بعد از اتمام فرایند (که زمان بر نیز هست) کاشت فولیکول ها در ناحیۀ مورد نظر انجام خواهد شد. در صورت گسترده بودن منطقۀ مورد نظر برای کاشت مو ممکن است تکنسین به دو روز زمان احتیاج داشته باشد.

کاشت مو به روش اف آی تی

مزیت های کاشت مو به روش اف آی تی (FIT)

 1. میزان به نسبت کمتر درد و خونریزی در قیاس به روش FUT
 2. روش های غیر جراحی برای کاشت مو که مهم ترین مزیت آن باقی نماندن جای جراحی و اسکار در ناحیۀ پشت سر فرد است.

کاشت مو به روش اس یو تی (SUT)

این روش در مقایسه با روش های دیگر مثل FIT جدیدتر است. مهم ترین تفاوت روش اس یو تی (SUT) تفاوت در چگونگی برداشت های فولیکولی است. برداشت فولیکول ها در این روش با دستگاه های مخصوص انجام می شود و عامل انسانی هیچ دخالتی در این فرایند ندارد. با این کار سرعت و دقت برداشت فولیکول ها افزایش می یابد، اما تکنسین دستگاه باید مهارت بالایی در استفاده از آن داشته باشد تا هیچ آسیبی به گرافت های مو نرسد. در صورتی که دقت و مهارت به صورت هم زمان وجود داشته باشد، کاشت مو به روش اس یو تی (SUT) می تواند تبدیل به یکی از سریع ترین و بهترین روش های کاشت بشود.

 

کاشت مو به روش بی اچ تی (BHT)

این روش در اصل همان  روش FIT است و تفاوت آن با روش مذکور این است که می توان برداشت فولیکول را علاوه بر ناحیۀ پشت سر از سایر مناطق بدن هم انجام داد. این روش مخصوص کسانی است که در ناحیۀ سر خود بانک کافی مو نداشته باشند و استفاده از آن به بقیۀ افراد توصیه نمی شود. موهایی که در این روش از مناطقی مثل ران ها، پشت کمر و… برداشت می شود محدود است و نمی توان انتظار داشت که فقط با برداشت فولیکول از این نواحی به نتیجۀ مطلوب دست پیدا کرد.

کاشت مو به روش بی اچ تی

کاشت مو به روش ترکیبی

کاشت مو به روش ترکیبی در اصل ترکیب دو روش FUT و FIT در کاشت مو است. در این روش ابتدا گرافت ها با روش برداشت نواری استخراج می شوند و سپس گرافت های برداشت شده با استفاده از روش FUT کاشت می شوند. همین کار بیشترین سطح بدون مو را پر خواهد کرد، ولی در ادامه برای متراکم تر کردن موها، با برداشت فولیکولی روش FIT در میان سایر گرافت ها کاشته می شود تا در نهایت کاشت مو تراکم و رشد زیادتری داشته باشد.

 

در این مقاله به انواع روش های کاشت و معرفی آن ها پرداختیم. در مقاله های دیگر باز هم به این موضوعات باز خواهیم گشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 9 =

دکمه بازگشت به بالا
 
مکالمه را شروع کنید