کاشت مو به روش FUT

معرفی کاشت مو به روش FUT

از کاشت مو به روش اف یو تی معمولاً به عنوان روش کاشت طبیعی مو یا جراحی نواری یاد می شود. این روش کاشت مو به صورت پیوند واحد فولیکولی انجام می شود و کمترین آسیب را به پوست و واحدهای فولیکولی می رساند و به همین دلیل هم نتایج طبیعی تر و زیباتری را به دنبال خواهد داشت. به طور کلی بهتر است فرد متقاضی استفاده از روش های کاشت مو در ابتدا به پزشک متخصص مراجعه کند و دربارۀ روش مناسب برای پوست و موی خود، از پزشک راهنمایی های تخصصی را دریافت کند.

واحدهای فولیکولی موها به طور کلی ساختاری متشکل از یک الی چهار عدد تار مو، اعصاب، ماهیچه های کوچک، غده های چربی، و چند تار موی پرز مانند دارند که به صورت کامل و بدون کمترین آسیب در کاشت مو به روش اف یو تی در منطقۀ مورد نظر کاشته می شوند. با استفاده از این روش در هر جلسۀ درمانی می توان چند هزار تار مو (واحدهای گرافت) را از ناحیۀ اهدا کننده (بانک مو) برداشت و به محل مورد نظر پیوند زد. کاشت مو به روش اف یو تی اگر به صورت اصولی و به دست جراحان و متخصصان زبردست انجام شود، ظاهری متراکم و بسیار طبیعی و زیبا خواهد داشت.

نحوه کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش اف یو تی یکی از بهترین و پرمشتری ترین روش های کاشت مو به شمار می آید که بدون جراحی و تنها به کمک بی حسی های موضعی انجام می پذیرد. در این روش از بانک موی موجود در قسمت پشت سر بیمار یک نوار باریک به عرض ۲ سانتی متر و طول ۲۵ سانتی متر برداشت می شود و پس از اتمام کار محل مورد نظر با دقت و ظرافت بخیه خواهد شد. در هر جلسه از کاشت مو به روش اف یو تی می توان هزاران تار مو را از بانک مو برداشت و در محل مورد نظر پیوند زد.

کاشت مو به روش FUT

مراحل کاشت مو به روش FUT

 1. در این روش کاشت مو که با کمک بی حسی های موضعی و بدون جراحی انجام می شود، فولیکول های مو به صورت نواری از منطقۀ پشت سر فرد برداشت می شود. این روش کاشت، در اصطلاح تخصصی جراحی میکرو نیز گفته می شود.
 2. در این مرحله نوار برداشت شده به قسمت های کوچک تری تقسیم می شود که به هر قسمت یک گرافت گفته می شود. در داخل هر گرافت ۱ الی ۳ عدد تار مو وجود دارد.
 3. منطقه ای که قرار است فرایند کاشت در آن انجام شود با بی حسی های موضعی آماده شده و روی آن شکاف هایی بسیار باریک و کم عمق برای قرار دادن گرافت ها ایجاد می شود. پس از اتمام کاشت گرافت ها، محل مورد نظر بخیه زده خواهد شد.

نکته: در این مرحله پزشکان و تکنسین ها باید توجه کنند تا ضخامت بخیه ها از حدود ۴ سانتی متر بیشتر نباشد. با رعایت این نکته، پس از بهبود و گذراندن دورۀ نقاهت، هیچ اثری از زخم، اسکار و جای بخیه روی پوست سر فرد به جا نخواهد ماند.

مزایا کاشت مو به روش FUT

از مهم ترین مزیت های کاشت مو به روش اف یو تی می توان به این موارد اشاره کرد:

 1. در این روش کاشت مو در هر جلسه می توان تعداد بی شماری از گرافت ها را برداشت و پیوند زد (حدود ۳۵۰۰ گرافت در یک جلسه)
 2. برداشت واحدهای فولیکولی در این روش به گونه ای انجام می شود که هیچ آسیبی به گرافت ها نرسد و بنابراین کاملاً سالم می ماند و به همین دلیل امکان رشد و سلامت اکثر آن ها نیز افزایش خواهد یافت.
 3. به دلیل این که در روش کاشت اف یو تی به صورت پی در پی از پانچ گرافت استفاده نمی شود، آسیب کمتری به پوست سر فرد خواهد رسید.

مزایا کاشت مو به روش FUT

 1. این روش کاشت مو کاری تیمی است که تیم متخصصان متشکل از یک جراح و چندین دستیار و تکنسین است و همین مسئله نیز موجب افزایش سرعت کار خواهد شد.
 2. هزینه های این روش کاشت مو در مقایسه با دیگر روش ها پایین تر است، زیرا به دقت عمل چندانی نیاز ندارد و در نتیجه کاملاً مقرون به صرفه و اقتصادی است.
 3. درد و خونریزی بسیار کمی دارد.

معایب کاشت مو به روش FUT

 1. در صورتی که فرایند بخیه زدن منطقۀ بانک مو به درستی و با دقت و ظرافت انجام نشود، ممکن است جای بخیه ها و اسکار روی پوست بیمار باقی بماند.
 2. در این روش کاشت مو معمولاً به دلیل نوع برداشت، حجم موهای موجود در بانک مو کم خواهد شد و اگر فرد بخواهد در آینده به صورت مجدد عمل کاشت مو را انجام دهد، نمی توان از محل قبلی برداشت کرد.
 3. اگر مراقبت های بعد از کاشت مو به درستی از سوی تکنسین و یا بیمار انجام نشود، ممکن است محل کاشت دچار قرمزی، عفونت، التهاب و یا خارش های شدید بشود.

دوران نقاهت و بهبودی در کاشت مو به روش FUT چقدر است؟

روش اف یو تی معمولاً نسبت به روش های دیگر به زمان بهبودی بیشتری (بیش از یک هفتۀ رایج) احتیاج دارد و بیمار باید در روزهای اول سه روز در طول هفته به کلینیک تخصصی و یا مطب پزشک برای تعویض پانسمان هایش مراجعه کند. بهتر است تا زمانی که بهبودی کامل حاصل شود، فرد از کلاه استفاده کند و از انجام دادن فعالیت ها و ورزش های سنگین بپرهیزد.

معایب کاشت مو به روش FUT

نکتۀ دیگری که رعایت آن در دورۀ نقاهت بعد از کاشت مو به روش اف یو تی ضروری است، توجه به شیوۀ خوابیدن است. بهتر است بیمار برای کم شدن تورم های روی سر خود، سرش را پیش از خواب با زاویۀ ۴۵ درجه روی بالش بگذارد و برای این که سر او با سطح بالش اصطکاک و سایش نداشته باشد، از بالش های مخصوص گردن نیز استفاده کند. همچنین باید توجه شود که گردن بیمار در روزهای اولیۀ پس از جراحی بیش از حد خم نشود، زیرا در این صورت احتمال شکافته و باز شدن بخیه ها وجود خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 5 =

دکمه بازگشت به بالا
 
مکالمه را شروع کنید