بهداشت موریزش مو

همه چیز در مورد ریزش مو

همه چیز در مورد ریزش مو …

مسلما هنگامی که ما موهای اضافی خود را بر روی شانه یا لباسمان ببینیم ،متوجه اولین نشانه های ریزش مو میشویم باید به دنبال راهی بگردیم تا بتوان این مشکل را حل کرد مگر نه این ریزش تا حدی پیشرفت خواهد کرد که ممکن است طاسی را به همراه داشته باشد.

اصطلاح رایج که بیشتر پزشکان و متخصصان برای ریزش مو در مردان و زنان به کار میبرند،آلوپسی نام دارد.طبق آمار موثقی که از سال های گذشته بدست آمده است می توان گفت که حدود یک سوم مردان و زنان دچار آلوپسی یا همان ریزش موی تدریجی می شوند اما ای بیماری نیز مانند دیگر اختلالات دارای انواع مختلفی میباشد.

همه چیز در مورد ریزش مو

انواع مختلف ریزش مو(آلوپسی)

 1. طاسی به الگوی مردانه ( آلوپسی آندروژنتیک):این نوع از ریزش مو در آقایان اتفاق می افتد و محدود به سن خاصی می باشد و ممکن است در برخی از افراد در سنین پایین نوجوانی نیز اتفاق بیفتد.

برای شناسایی این نوع ریزش مو میتوان به کم شدن موها از خط رویش مو در شقیقه ها اشاره کرد.به بیانی بهتر می توان گفت که آلوپسی آندروژنتیک در ابتدا از قسمت بالای سر اغاز میشود و ممکن است در صورت بی توجهی و عدم درمان آن باعث طاسی کامل یاقسمتی از سر شود.

 1. طاسی به الگوی زنانه ( آلوپسی آندروژنتیک):این نوع از ریزش در زنان با نازک تر شدن تارهای مو اغاز میشود و بیشتر به ناحیه ی جلو و تاج سر ختم می شود.
 2. آلوپسی مربوط به زخم:هنگامی که اتفاقاتی مانند انواع التهابات و زخم هایی مربوط به پیاز مو در پوست سر اتفاق بیفتد،ممکن است ریزش موی دائمی را به همراه داشته باشد.یکی از نشانه های این نوع آلوپسی خارش بیش از حد و احساس درد میباشد.

 انواع مختلف ریزش مو(آلوپسی)

 

 1. ریزش موی منطقه ای:همانطور که از نام این نوع از ریزش پیدا استفدر منطقه ای کوچک از پوست سر،حدود یک چهارم از موهای سر دچار ریزش میشوند و ممکن است به مرور زمان به صورت تکه تکه یا یکدست،نواحی دیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
 2. تلوژن افلوویوم: این نوع از ریزش مو وقتی اما شدید میباشد و به طور ناگهانی باعث ایجاد کم پشتی مو میشود.ریشه ی ریزش افلوویوم بیشتر مربوط به فار هار روحی و روانی میباشد و با درمان و  از بین بردن این مسئله،این نوع از کم پشتی مو نیز ممکن است از بین برود.

علل مختلف ریزش مو

علل مختلف ریزش مو

طبق امار بدست امده از نتایج تحقیقات متخصصان و پزشکان فعال در این عرصه،ریز مو به دلایل زیر بسیار شایع است:

 1. تغییرات هورمونی:عدم تعادل میزان مختلف هورمون ها در خانم ها و اقایان به دلایل مختلفی اتفاق می افتد و در بانوان اکثرا با نامنظم شدن دوره ی عادت ماهیانه مشخص میشود.
 2. خراش یا صدمه دیدن مو:در سوانح و تصادفاتی که ممکن است به سر مربوط باشد،دیده میشود.
 3. تغذیه نامناسب:عدم دریافت مواد معدنی و پروتئین به میزان کافی از نمونه های بارز آن میباشد.
 4. داروها:برخی از داروهایی که برای موارد مختلف چون گوارش، اعصاب و روان و خون تجویز می شود ممکن است در برخی از افراد باعث ایجاد ریزش شود.
 5. درمان های پزشکی: در برخی از موارد مشاهده میشود که برخی از درمان ها مانند شیمی درمانی و رادیوتراپی و…باعث ریزش مو حتی طاسی می شود.
 6. عفونت های مربوط به پوست سر:بیماری هایی که مربوط به پوست سر و کف سر می باشند،مانند قارچ ها جوش های چرکی باعث ریزش در ان ناحیه میشوند.
 7. شیوه های مختلف آرایش مو:استفاده از مواد آرایشی و شیمیایی مانند رنگ کردن و دکلره کردن بیش از حد موها،فر کردن و اتو کردن مو و….باعث میشوند تا موها آسیب پذیر و شکننده و در نهایت دچار ریزش شوند.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
 
مکالمه را شروع کنید