بهداشت موریزش مو

در مورد ریزش مو چه میدانید؟

 در مورد ریزش مو چه میدانید؟

اصولا به دلیل الگوی ریزش مو در آقایان،شاهد آن باشیم که ریزش مو انها نسبت به بانوان بیشتر است.اما این موضوع مبنی بر آن نمی باشد که در بانوان ریزش اتفاق نمی افتد.در بسیاری از موارد بانوان نیز با مشکل ریزش مو، مواجه میشوند و این موضوع دلایل مختلفی میتواند داشته باشد.اگر بتوان علل و ریشه ی این ریزش را در بانوان و آقایان پیداکرد،مراحل درمانی نیز سریعتر و راحت تر خواهد بود.در ادامه ی مطلب به چند نوع از علل شایع ریزش که این روزها سلامت جسمی و زیبایی های افراد را تحت تاثیر قرار داده است،اشاره خواهیم کرد.

در مورد ریزش مو چه میدانید؟

شایع ترین دلایل مشترک ریزش مو در بانوان و آقایان

۱.صدمات و آسیب های جسمی:توجه داشته باشید که هرنوع تصادف و جراحتی میتواند باعث آسیب رساندن به ریشه مو و در نهایت ریزش مو شود.در برخی از موارد حتی مشاهده شده است بیماری های شایعی همچون سرماخوردگی نیز می توانند باعث ریزش مو مقطعی در انسان ها شوند.به این نوع از ریزش،تلوژن افلوویوم می گویند.یک پزشک نیویورکی به نام مارک گلشوفر معتقد است که تمام مقاطع زندگی دارای یک چرخه برنامه ریزی شده می باشد.این مراحل شامل:مرحله ی رشد،استراحت و ریزش است.به همین دلیل نیز پس از آنکه انسان از یک مرحله و بیماری سخت عبور می کند دچار آسیب های متعددی می شود و طبق این چرخه می توان امیدوار بود که پس از دوره ی ریکاوری و استراحت مجددا موها رشد خواهند کرد.

۲.وجود ویتامین Aبیش از حد در بدن:بر اساس تحقیقاتی که در سال های اخیر توسط یک موسسه اراض پوستی در آمریکا انجام شد،به خوبی این موضوع روشن شد که در برخی از افراد دلیل اصلی کاهش مو به وجود ویتامین آ مربوط است و در صورتی که مصرف آنها از حد میانگین روزانه(۵۰۰۰U)عبور کند به تدریج ریزش،روندی صعودی خواهد یافت.

در برخی از افراد دلیل اصلی کاهش مو به وجود ویتامین آ مربوط است.

این دسته از افراد بهتر است مصرف این ویتامین را به حداقل برسانند تا متقابلا ریختن موی آنان نیز کاهش یابد.

۳.کمبود پروتئین:کمبود میزان پروتئین در بدن باعث افزایش ریزش میشود.پروتئین جز آن دسته از اصلی ترین نیازهای مو برای رشد و رویش می باشد و با مصرف منابع این ماده مغذی به خوبی می توان شاهد کاهش ریزش در کوتاه مدت بود.

منابع پروتئینی:ماهی،گوشت و تخم مرغ و…میباشند.

۴.کم خونی:طبق امار بدست امده در سال های اخیر،از هر ۱۰ فردی که میانگین سنی آنان ۲۰ الی ۴۹ سال می باشد،اصولا یک نفر به کم خونی یا همان فقر آهن مبتلا میباشد.کاهش مو از جمله نشانه های اصلی کم خونی در افراد میباشد که با درمان کمبود آهن،اصولا ریزش نیز متوقف خواهد شد.

۵.کم کاری غده ی تیروئید:در اصطلاح پزشکی به آن دسته از افرادی که غده ی تیروئیدشان کم کار است،هیپوتیروئیدی می گویند.این غده ی کوچک در ناحیه ی گردن واقع است و فعالیت آن در رشد و سوخت و ساز بدن بسیار اهمیت دارد.در مواردی که مشخص شود افراد دچار هیپوتیروئیدی می باشد اصولا موها نیز دچار ریزش موی شدید میشوند.

شایع ترین دلایل مشترک ریزش مو در بانوان و آقایان

نکته:

در مواردی که نتوان علت اصلی و راه درمان ریزش مو را یافت و راه درمانی برای آن وجود نداشته باشد،اصولا ژنتیک یا همان وراثت سبب ریزش است و در سنین خاصی اتفاق می افتد.در چنین مواردی میتوان از روش های نوین و کم خطری مانند کاشت یا همان پیوند مو کمک گرفت.

در بسیاری از موارد نیز،افرادی که به میانسالی قدم میگذارند و کهولت سن باعث کاهش موهای آنان است،استفاده از روش پیوند مو بسیار کارآمد است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا
 
مکالمه را شروع کنید