میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن چیست و چه فوایدی دارد؟

میکرودرم ابریژن از روش های جوانسازی پوست می باشد که به فرایند غیر تهاجمی لایه برداری پوست با دستگاه میکرودرم گفته می شود. در آن سلول های مرده و ناکارآمدِ بیرونی ترین لایۀ پوست به آرامی تراشیده می شود و سپس با تحریک میزان و نحوۀ تولید کلاژن، پوست جدید و تازه رشد می کند و همین مسئله موجب شاداب تر، جوان تر و باطراوت تر شدن پوست فرد می شود.

اثرگذاری میکرودرم ابریژن بر روی پوست بسیار سریع است و نتیجۀ آن از استفادۀ طولانی مدت ماسک های لایه بردار نیز بهتر و سریع تر است. مهم ترین نتیجۀ میکرودرم پوست صورت از بین رفتن تیرگی ها و لکه های ایجاد شده روی پوست و برطرف شدن خطوط و چین و چروک های سطحی است. همان طور که اشاره شد، مهم ترین مزایای میکرودرم غیر تهاجمی بودن آن است و همین مسئله موجب می شود انجام شدن آن بدون درد و بی هوشی و خونریزی و… باشد.

میکرودرم ابریژن چه انواعی دارد؟

۱- میکرودرم صورت با سری الماسی

از خواص میکرودرم ابریژن این نوع که با ابزارهای دستی دارای سری الماسی انجام می شود، جدا کردن آرام سلول های مرده از سطح پوست است. در طی این فرایند سلول های مرده به وسیلۀ مکش سر دستگاه از بین می روند و سطح پوست کاملاً صیقلی و صاف می شود. استفاده از این نوع دستگاه میکرودرم برای پوست مناطق حساسی مثل اطراف چشم و پوست افراد حساس مناسب است.

۲- میکرودرم کریستالی

در این روش میکرودرم ابریژن به وسیلۀ یک ابزار دستی کریستال ها را روی پوست اسپری می کنند که در نتیجۀ آن لایۀ نازکی از پوست تراشیده می شود. پس از این مرحله به کمک مکش دستگاه میکرودرم، کریستال های روی پوست به درون دستگاه کشیده می شود. این روش از جوانسازی پوست با میکرودرم ابریژن رایج تر است.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن

فواید میکرودرم ابریژن چیست؟

 1. از بین بردن لکه های ایجاد شده ناشی از بارداری، آفتاب سوختگی و پیری بر روی پوست. جالب است بدانید که در اغلب موارد لکه هایی که با درمان های دارویی از بین نرفته اند، در این روش درمان خواهند شد.
 2. درمان و کمرنگ تر شدن استریا (ترک های پوستی ناشی از بارداری یا لاغر شدن)
 3. کوچک تر کردن منافذ پوستی تا جایی که توسط چشم قابل تشخیص و مشاهده نباشد.
 4. از بین بردن خط ها و چروک های ایجاد شده بر روی گردن
 5. از بین بردن و کمرنگ کردن جای جوش های سر سیاه، خال کوبی ها و انواع تاتو
 6. به طور کلی رنگ پوست را روشن و شفاف تر از پیش خواهد کرد.
 7. از بین بردن جای زخم بیماری هایی مثل آبله مرغان و سایر زخم ها

مزیت های میکرودرم ابریژن بر روش های مشابه چیست؟

 1. میکرودرم برخلاف لیزرها که فصل انجام شدنشان معمولاً زمستان یا پاییز است، در هر زمانی که فرد بخواهد انجام می شود و در این زمینه هیچ محدودیتی ندارد.
 2. عارضه های چندانی به جز مقدار مختصری قرمز شدن پوست و سوزش در پی نخواهد داشت.
 3. سرپایی است و به دورۀ نقاهت طولانی مدت نیازی ندارد. بنابراین فرد می تواند بلافاصله پس از انجام شدن میکرودرم ابریژن کارهای روزانه اش را بر طبق روال گذشته انجام بدهد.
 4. بعضی از لیزرها و روش های جوانسازی پوست، محدودیت هایی برای اعمال شدن بر روی پوست های تیره تر دارند، ولی دستگاه میکرودرم تقریباً برای اغلب پوست ها مفید و قابل استفاده است.
 5. در اغلب مواقع می توان میکرودرم را به طور هم زمان با سایر روش های ترمیم و لایه برداری پوست نیز استفاده کرد و محدودیتی در ترکیب آن با دیگر روش ها و هم زمانی آن ها وجود ندارد.
 6. پس از میکرودرم قابلیت جذب پوست به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و تمام داروها، محصولات مراقبتی پوست و مواد آرایشی بسیار بهتر و بیشتر جذب پوست خواهند شد. بنابراین برای کسانی که می خواهند لکه های پوستی شان را با مصرف داروها و پودرهای موضعی از بین ببرند، میکرودرم راهی مناسب و کم عارضه برای افزایش دادن قدرت و میزان جذب در پوست است.

میکرودرم صورت

میکرودرم ابریژن

بعد از انجام شدن میکرودرم ابریژن چه مراقبت هایی باید انجام داد؟

 1. برای برطرف کردن التهاب ها، قرمزی پوست و خارش های جزئی پس از میکرودرم، حتماً باید از کرم ها و محصولات مراقبتی ای که پزشک متخصص تجویز می کند استفاده کرد.
 2. پس از انجام شدن میکرودرم بر روی لایه های عمیق تر پوستی، بهتر است فرد در زیر تابش مستقیم نور آفتاب قرار نگیرد و در صورت لزوم باید حتماً از کرم های ضد آفتاب مناسب و یا محصولات مراقبتی دیگر استفاده کرده باشد.
 3. چنانچه پس از گذشت نیم ساعت از میکرودرم التهاب و قرمزی پوست از بین نرفت، بهتر است بیمار از کرم های برطرف کنندۀ التهاب مانند زینک اکساید استفاده کند.
 4. برای دریافت نتیجۀ بهتر از میکرودرم پوست صورت و از بین بردن التهاب های جزئیِ ناشی از آن بعد از میکرودرم از مرطوب کننده های مخصوص، تقویت کننده ها و ماسک های ویتامینۀ پوستی استفاده کنید.
 5. اگر پیش از میکرودرم از کرم ها و محصولات دارای رتینول و AHA استفاده می کردید، بهتر است سه روز پیش از لایه برداری و سه روز پس از آن، مصرف آن ها را قطع کرده باشید.

خواص میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن

عوارض احتمالی میکرودرم ابریژن چیست؟

 1. سفت شدن و قرمز شدن پوست
 2. کبودی سطحی و موقتی محل درمان
 3. ایجاد حساسیت های موقتی پوستی
 4. بروز لکۀ خونریزی
 5. کبود شدن اطراف چشم (مخصوصاً زمانی که فرد داروهای رقیق کنندۀ خون مثل انواع آسپرین ها را مصرف کرده باشد.)
 6. ایجاد شدن تبخال در دور لب ها
 7. هیپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب

توجه داشته باشید که به طور کلی میکرودرم برای درمان کردن مشکلات سطحی پوست کاربرد دارد و برای از بین بردن مسائل جدی مانند اگزما، جوش ها و آکنه های عمیق، آماس پوستی و… به هیچ عنوان مناسب نیست. بنابراین بهتر است فرد برای رسیدن به نتیجۀ دلخواه و مد نظر خود، طبق نظر پزشک متخصص، چندین جلسۀ درمانی را به صورت دوره ای پشت سر بگذارد.

فواصل زمانی دوره های درمانی میکرودرم ابریژن چگونه است؟

میکرودرم با توجه به درمان مورد نظر و شرایط پوستی فرد می تواند به صورت هفتگی و یا چند هفته یک بار انجام شود. تشخیص زمان های بین جلسات درمانی فرد به عهدۀ پزشک متخصص است.

فواید میکرودرم ابریژن چیست

میکرودرم ابریژن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا
 
مکالمه را شروع کنید