لیزر فرکشنال CO2

لیزر فرکشنال CO2 چیست؟ و چگونه انجام می شود؟

لیزرها در یک دسته بندی کلی و عمومی به لایه بردار و غیر لایه بردار تقسیم می شوند که هر کدام از این دو نوع، خود به لیزرهای فرکشنال و غیر فرکشنال دسته بندی می شوند. لیزر فرکشنال CO2 یکی از معروف ترین و محبوب ترین لیزرهای جوانسازی پوست به شمار می آید که نقطۀ خاصی از بدن را برای درمان هدف قرار می دهد و هیچ آسیبی به نواحی دیگر پوست نمی رساند. به طور کلی می توان گفت در لیزر فرکشنال ترمیم پوست سریع تر اتفاق می افتد و به پوست هیچ آسیبی نخواهد رسید.

در صورتی که شما هم این روزها قصد جوانسازی و یا ترمیم و لایه برداری پوستتان با لیزر فرکشنال CO2 را دارید، اولین قدم مشورت با پزشک متخصص است. او می تواند شما را در خصوص انتخاب مناسب ترین نوع لیزر و نحوۀ انجام شدن آن به صورت کامل و تخصصی راهنمایی کند و جواب تمام سوال ها و ابهام های شما را نیز در این زمینه بدهد.

از لیزر فرکشنال CO2 برای چه اهدافی استفاده می شود؟

کاربردهای لیزر فرکشنال CO2 بسیار مختلف و متنوع است که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهد شد:

 1. جوانسازی صورت با لیزر
 2. جوانسازی پوست دست با لیزر
 3. لایه برداری های مختلف پوست با اهداف زیبایی و ترمیم
 4. از بین بردن خطوط ریز روی چهره و چین و چروک ها
 5. از بین بردن لکه های ایجاد شده روی پوست ناشی از افزایش سن
 6. برطرف کردن جای آکنه، جوش، سوختگی و هایپرپیگمانتاسیون
 7. افزایش و تحریک کلاژن سازی در پوست
 8. تحریک پذیری و لایه برداری هم زمان
 9. از بین بردن افتادگی های پوست

لیزر فرکشنال CO2

لایه برداری پوست با لیزر فرکشنال CO2 چگونه انجام می شود؟

 1. فرد پیش از درمان باید مطمئن شود که مشکل پوستی او با دستگاه لیزر CO2فرکشنال برطرف خواهد شد.
 2. پیش از آغاز درمان با لیزر فرکشنال CO2، همۀ سوابق دارویی و پزشکی بیمار به دقت بررسی می شود تا این درمان برای او هیچ گونه عارضه یا خطر جانبی و احتمالی نداشته باشد.
 3. در این مرحله بیمار باید رضایت نامه ای را مبنی بر آگاهی اش نسبت به مزیت ها و خطرهای احتمالی انجام شدن لیزر فرکشنال CO2 امضا کند.
 4. سطح پوست بیمار پیش از انجام شدن لیزر به دقت تمیز و ضد عفونی می شود.
 5. در صورت نیاز و تشخیص پزشک متخصص، از بی حسی های موضعی استفاده خواهد شد.
 6. لیزر فرکشنال CO2 با حرکت های متناوب عمودی و افقی روی سطح مورد درمان کشیده می شود. در نتیجۀ انجام شدن این کار، بر روی پوست سوراخ های میکروسکوپی فراوانی ایجاد می شود. این سوراخ ها فعال کنندۀ فرایند بهبود و بازسازی پوست هستند و موجب جوانسازی پوست منطقۀ مورد نظر خواهند شد.

آیا درمان با لیزر فرکشنال CO2 به تکرار نیاز دارد؟

بله. در درمان با لیزر فرکشنال CO2، بر خلاف روند درمانی لیزرهای غیر فرکشنال، به منظور دریافت نتیجۀ مطلوب مورد نظر نیاز است که جلسه های لیزر درمانی تکرار شوند. تعداد این جلسه ها نیز به نظر پزشک متخصص بستگی دارد و با توجه به میزان نیاز منطقۀ مورد نظر برای ترمیم و جوانسازی تعیین می شود.

دورۀ نقاهت و ریکاوری لیزر فرکشنال CO2 چقدر است؟

این دوره به عواملی مانند مقدار تهاجمی بودن هر روش درمانی، نوع دستگاه، ناحیۀ مورد نظر و ویژگی های جسمانی فرد بستگی دارد و به طور میانگین بین ۳ تا ۱۵ روز متغیر است.

جوانسازی صورت با لیزر

عوارض لیزر فراکشنال CO2:

به طور کلی عوارض جانبی احتمالی در لیزر فرکشنال CO2 بسیار سطحی و محدود به تورم و قرمزی است و معمولاً عفونت و… در صورت رسیدگی درست ایجاد نخواهد شد. با این حال در ادامه به عوارض احتمالی و گذرای لیزر فرکشنال اشاره می کنیم:

عوارض جانبی یا خطرات این نوع درمان بسیار کم بوده و معمولا شامل تورم و قرمزی می شوند. احتمال ابتلا به عفونت و جای زخم یا اسکار بسیار کم است.

 1. با توجه به این که درمان های لیزری معمولاً درد کمی دارند، باز هم بسته به محل مورد درمان و حساسیت آن، ممکن است فرد در حین انجام شدن لیزر فرکشنال CO2 مقداری درد، سوزش و خارش احساس کند.
 2. ممکن است چند روز پس از لیزر، پوست نسبت به قبل حالت فشردگی و سفتی داشته باشد.
 3. چند ساعت بعد از لیزر، ظاهر پوست آفتاب سوخته به نظر خواهد رسید و معمولاً ۲ الی ۷ روز در همین وضعیت خواهد ماند و بعد به مرور کمرنگ شده، از بین خواهد رفت.
 4. هم زمان با التیام و بهبود، ممکن است منطقۀ مورد درمان پوسته پوسته بشود و تا دو هفته ادامه داشته باشد.
 5. در افرادی که برای درمان و جوانسازی پوستشان از امواج پر انرژی تر لیزر استفاده شده است، احتمال ایجاد شدن تاول در مناطقی مانند شقیقه ها یا چانه و هم چنین رنگ پریده شدن موقتی پوست وجود خواهد داشت.

بعد از لیزر فرکشنال CO2 چه مراقبت هایی لازم است؟

 1. افراد می توانند در صورت تمایل قرمزی رنگ پوست را با مواد آرایشی استاندارد و سبک بپوشانند.
 2. بهتر است در دورۀ نقاهت و به منظور جلوگیری از بروز عوارض احتمالی، پوست منطقۀ مورد نظر همیشه مرطوب نگه داشته شود.
 3. بهتر است فرد از کرم هایی مانند رتینوئیدها که دارای مواد فعال هستند استفاده نکند، زیرا موجب تحریک پوست و ایجاد اختلال و تأخیر در روند درمان خواهد شد.

دستگاه لیزر co2 فرکشنال

لیزر فرکشنال CO2

 1. توصیه می شود برای جلوگیری از ایجاد تورم و زخم، بر روی پوست محل درمان نخوابید و به آن هیچ گونه فشاری نیاورید.
 2. می توان به منظور کنترل و پیشگیری از ایجاد التهاب ها، در صورت نیاز از انواع ژل های خنک کنندۀ پوست و کمپرس های سرد استفاده کرد.
 3. بهتر است فرد تا حد امکان در دورۀ نقاهت در برابر تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرد و در صورت لزوم بیرون رفتن از منزل، حتماً از کرم های ضد آفتاب دارای اکسید روی و SPF بالای ۳۰ استفاده کند.

قیمت لیزر فرکشنال چقدر است؟

هزینۀ نهایی انجام شدن لیزر فرکشنال CO2 متغیر است و به عواملی نظیر پزشک و کلینیک انتخاب شده، دستگاه مورد نظر و وسعت محل مورد درمان و… بستگی خواهد داشت.

عوارض لیزر فراکشنال co2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
 
مکالمه را شروع کنید